SIRUPY S PŘÍBĚHY

PAMPELIŠKOVÝ SIRUP

Při jarních procházkách přírodou, při svitu slunce, nelze přehlédnout nekonečné, žluté koberce na loukách. Jsou to Pampelišky neboli Smetánka lékařská. Není to jen krásně kvetoucí rostlinka, ale především je zdrojem spousty léčivých látek. Možná jste si i vy všimli, že pampelišek stále přibývá. Asi je to znamení Matky přírody, čím si máme v znečištěném prostředí pomoci.

Látky obsažené v pampeliškovém sirupu pomáhají při zánětech močových cest, ledvinových kamenech, posilují imunitu, příznivě ovlivňují činnost jater, ledvin a také trávení.

ZÁZVOROVÝ SIRUP

První zmínky o zázvoru nás zavedou na Soumarský most nad řekou Vltavou, ležící na Zlaté stezce nebo také Solné stezce mezi Pasovem a Prachaticemi. Písemné zprávy o této stezce jsou již z 9. století. Kromě soli se k nám vozilo i koření – zázvor, šafrán, skořice, sezam, hřebíček…

Rostlina vysoká jako rákosí s krásnými květy připomínající orchideje, má více jak tří tisíci- letou historii. Ve známost vešla v tradiční čínské medicíně.

Pomáhá mírnit potíže při chřipce a rýmě, usnadňuje trávení a pomáhá při žaludečních nevolnostech, je antibakteriální a protizánětlivý.

ŠÍPKOVÝ SIRUP

Šípky znali naši předkové už v době kamenné. Prastarý druh Růže keltské byl velmi ceněn už římskými a řeckými lékaři. Růže je nejznámější rostlinou Venušinou a byla vždy součástí „nápojů lásky“. Uvádělo se, že Šípková růže podporuje ženskou energii, laskavost a emoční harmonii srdce.

Sirup ze šípků se doporučuje při avitaminóze, při průjmech, ledvinových chorobách, nemocech ledvin, močového měchýře a žlučníku, při zánětu dutiny ústní a zánětech v krku. Jako teplý nápoj je výborný při nachlazení, teplotách a únavě.

SIRUP Z KVĚTU BEZU ČERNÉHO

Staročeské přísloví „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“ je jen začátkem příběhu o bezinkovém sirupu. Keře černého bezu jsou totiž obestřeny mnoha pověstmi. Říká se, že uvnitř keře žijí tajemné bytosti a tak poraněné dřevo krvácí rudou mízou nebo že do bezového keře nikdy neuhodí blesk, proto se vysa- zovaly kolem chalup a stodol.

Sirup z květů černého bezu nám pomůže při léčbě nemocí z nachlazení, chřipce, angíně, bronchitidě, kašli, rýmě, zánětu dutin a další. Stimuluje pocení, čímž dokáže snižovat teplotu. Jeho užívání má současně i preventivní účinky.